השתלמויות למורים לתנועה אורגנית ופלדנקרייז

מורים יקרים, הנכם מוזמנים למפגשי חקירה ודיון בדרכי ההוראה והלמידה האורגנית.

במפגשים אנחנו מנתחים שיעורים מבחינה אנטומית פיזיולוגית וחוקרים את אפשרויות הלמידה השונות באמצעות התנועה.

במפגשי המורים אנחנו יוצרים מרחב למידה בו אנחנו בודקים,  שואלים ומגלים את היכולות שלנו להשתכלל ולאפשר לנו ללמד את תלמידינו להיות המורים והמטפלים של עצמם.

בצפיה בסרטים שמתעדים את עבודתו של משה: אנו מנסים להבין ולנתח שיעורי FI שמשה נתן לתלמידים שונים.

אנחנו עוקבים אחר שלבי ההתפתחות של השיעורים עם כל תלמיד, מנסים להבין את העקרונות המסתתרים מאחורי כל שיעור, מתרגלים אלמנטים מהשיעור ב FI ומנסים ליצור שיעור ATM שיתפתח מהשיעור של משה.

דנים ב"מקרים" שמביאים מהשטח  ובוחנים כוונים שונים ללמידה.

וברקע לכל המפגשים שלנו – אנחנו מתמקדים בהבנת התהליכים המתרחשים במוח, (עד כמה שאנחנו יכולים להבינם) ואיך אפשר להשתמש בהבנה זו בתהליכי ההוראה שלנו.

השתלמות מורים בנושא הכרות עם האליופסואס

מורים ומטפלים יקרים הנכם מוזמנים למפגש ראשון מתוך סדרת מפגשים בהם נחקור את האליופסואס. האליופסואס הם שלושה שרירים המשמשים כיחידה מייצבת מרכזית בגוף. מכיוון שהם ממוקמים עמוק במרכז הגוף שלנו קשה לנו להרגיש אותם ולהיות מודעים להם. בסדנא נכיר קבוצת

המשך קריאה

במפגשים מיכל מעלה רעיונות, דילמות ומחשבות בהם היא נתקלת במהלך עבודתה. אתם מוזמנים להעלות מחשבות ודילמות משלכם. כך תפתח במה בה כולנו נוכל ללמוד ולהתפתח.

אם רק נרשה לעצמינו להמשיך לשאול שאלות, התשובות יהיו כבר חשובות פחות. 

השתלמות מורים, מיכל ריטר,לחברי אגודת המורים לפלדנקרייז: שיעור אישי מרחוק, ינואר 2021 - distance F I

השתלמות מורים, מיכל ריטר,לחברי אגודת המורים לפלדנקרייז: הקשר בין הצוואר, לשון ומפרקי הלסת. אפריל 2020

להלן דוגמאות לנושאים בהם דנו בשנים האחרונות:

 • פלקסורים מול אקסטנסורים במעבר משכיבה לישיבה. במפגש זה התנסינו בהשפעת הפניית תשומת הלב לאזורים דיסטאליים כגירוי להפעלת האזורים הפרוקסימליים.
 • דרכים שונות להפניית תשומת הלב לאזור הטורקאלי בעמוד השדרה.
 • עבודה עם כדורים קטנים ומיוחדים ב ATM ו FI. תנועת שורש כף היד של המורה בהשפעת הכדור והשפעתה על התארגנות המורה בשיעור FI.
 • ניתוח שיעורים  של משה הנחשבים  ל"קשים" ודרכים שונות להתמודד עם שיעורים מסוג זה.
 • השפעת הזחילה על ההליכה
 • תנועת האגן בהליכה
 • היחסים המעניינים בין ראש, כתפיים ובית החזה.
 • עקמת: ניתוח אנטומי של סוגי עקמת שונים, סקירת הטיפולים הקונבנציונליים ויישום עקרונות שיטת פלדנקרייז בהתמודדות עם הבעיה הסטרוקטורלית. (ATM,FI )
 • ניתוח אנטומי של פונקציה (אחת או כמה, בהתאם לבקשת המורים) והכנת שיעור או קבוצת שיעורים לשכלול היכולת של פונקציה זו לפי עקרונות השיטה.( ATM,FI )
 • מפרק הלסת:  TMJ
 • חוליות הצוואר: מבנה ותפקיד, כיצד אפשר "להקל" על העומס המופעל עליהן.
 • פריצת דיסק: הסבר אנטומי ,יישום עקרונות השיטה בהתמודדות עם הבעיה.
 • חוליות החזה: שכלול התנועה ביניהן כעזרה לעומס המוטל על חוליות הצוואר והגב התחתון.
 • כתפיים: כתף כחלק מחגורת הכתפיים הכוללת את עצמות הבריח והשכמות. "כתף קפואה": הסבר אנטומי ויישום עקרונות השיטה.
 • מפרקי ירך: מבנה ותפקיד, (דומה ושונה בין מפרקי ירך וכתף) החלפת מפרק ירך, שבר בצוואר הירך, אנטומיה ויישום עקרונות שיטת פלדנקרייז .
 • ברכיים: מבנה ותפקיד, בעיות נפוצות.
 • ישיבה על כיסא: בעיות כתוצאה מישיבה ממושכת, ניתוח אנטומי, ודיון ביתרונות ובחסרונות של העברת שעור על כיסא.
 • כפות רגליים וקרסוליים: מבנה ותפקיד, הקשר שלנו עם האדמה, הרצפה.
 • עמידה: התמודדות עם שווי משקל, יתרונות וחסרונות שיעור בעמידה.
 • כפות ידיים: אנטומיה, בעיות נפוצות בקרב נגנים ואנשים שעובדים עם ידיהם, "הדיבור" בין קצות האצבעות והשכמות.
 • שימוש באביזרים שונים בשעורים בשיטת פלדנקרייז.
 • שיעור בשיטת פלדנקרייז במים.

מורים לפלדנקרייז ממליצים

אני בוגרת קורס ירושלים 1, בהנחייתן של אילת אלמגור וענת בניאל. מלמדת קבוצות ויחידים החל משנת 1994. במשך כל השנים מאז סיום הקורס הבסיסי למורים, השתלמתי במספר רב של סדנאות וקורסים עם בכירי המורים בשיטת פלדנקרייז, והתוודעתי לצורות הוראה שונות ומגוונות. בשלוש השנים האחרונות השתתפתי בקבוצת הלמידה של מיכל, ולאור הניסיון הרב שיש לי מהמפגשים עם מורים אחרים בולט בעיני הייחוד של מיכל כמורה. מיכל יוצרת בכל מפגש וסביב כל נושא שבו היא מתמקדת תהליכי תנועה מגוונים ומאלפים, הנובעים מהבנה עמוקה, יסודית ומקורית של שיטת פלדנקרייז, ומהבנה לא פחותה מכך של הבסיס האנטומי-פיסיולוגי של התנועה. מה שמייחד את השיעורים שהיא יוצרת ומנחה, בין השאר, הוא הדיוק, העומק והשימוש המקורי בדימויים, שמבהירים עוד ועוד אפשרויות וניואנסים של תנועה, וכן מחדדים ומעודדים חשיבה פתוחה, לא שיפוטית ולא הרגלית, ולמידה אורגנית. מיכל מקפידה מאוד להבהיר כל נושא שבו היא מתמקדת מכל זווית אפשרית - באמצעות התנסות בשיעור ATM, ניתוח הבסיס האנטומי של השיעור על כל מרכיביו, דיון על משמעות השיעור בהקשר של שיטת פלדנקרייז, או צפייה ודיון בשיעור של משה, והתנסות בFI, להבהרת מרכיב אחד או יותר של השיעור. בדרך ההוראה שלה היא מחויבת כל כולה ליצירה של חוויית למידה אחראית, תומכת, רצינית ומכבדת. אין לי ספק שאם משה היה חי, כך היה רוצה שהשיטה שלו תילמד, ומורים כמוה היה רוצה שימשיכו את דרכו ויפיצו את תורתו. בתום שלוש השנים האלה עם מיכל וקבוצת המורים המשתתפים בהשתלמות אני מרגישה שדרך ההוראה שלי השתכללה בהרבה, ועמה גם היכולת שלי להבחין בדקויות ולתת מענה מדויק, יצירתי ואפקטיבי לתלמידיי. בברכה יעל בנדל מורן
מורה לפלדנקרייז ממליצה
יעל בנדל
מורה לפלדנקרייז - תמרת
שמי שלומית שרייבר- למדתי פלדנקרייז בוינגייט אצל אלי ודלר בין 2004-2007 מלמדת פלדנקרייז בהיקף של כ 20 שעות שבועיות החל מ 2006 ואילך. אצל מיכל למדתי 3 שנים ברצף במפגשי המורים שלה וזו השנה הרביעית. מיכל מבטאה בדרך מופלאה את משנתו של פלדנקרייז על כל היבטיה. בעזרת מיכל הבנתי והפנמתי את עקרונות שיטת פלדנקרייז, למדתי לפרק ולנתח את שיעוריו של משה וגם הבנתי בצורה הרבה יותר מעמיקה את ההקשר האנטומי בשיעורים אלו. בשיעורי המורים צפינו בסרטים המתעדים את עבודתו של משה, קראנו פרקים מתוך ספריו ושוחחנו עליהם. כמו כן במפגשים בהנחייתה של מיכל ניהלנו שיחות מרתקות על כל היבטיה של השיטה כשמיכל מנחה אותנו, מציבה לנו שאלות חקר ומאתגרת אותנו בכל פעם מחדש. . עסקנו גם בניתוח השיעורים עצמם תוך כדי התייחסות לאנטומיה שלנו אך גם להיבטים נפשיים ורגשיים הצפים ועולים במהלך השיעורים, התייחסנו גם לדרך העברת המסרים החכמה של משה. במהלך המפגשים גם צפינו וניתחנו שיעורי F.I. בודדים ואף תהליכים טיפוליים שלמים, כמו כן תרגלנו שיעורי A.T.M וגם F.I באמצעות הידע הזה קיבלתי תובנות רבות חדשות ומעניינות על השיטה והפכתי (לדעתי) למורה טובה הרבה יותר. מיכל היא אדם מיוחד ומורה מיוחדת. לאורך כל הדרך חשתי שאני פוגשת אדם נבון ביותר ורב ידע. מורה ששיתפה אותנו בצורך העמוק שלה לחקור את השיטה ולהבין אותה, שנחנה ביכולת להבדיל עיקר מטפל ולהפגיש אותנו בצורה ברורה ופשוטה עם היסודות בתורה זו ,כל זאת בעדינות, בצניעות ובחכמה.
מורה לפלדנקרייז ממליצה
שלומית שרייבר
מורה לפלדנקרייז - חיפה
ברצוני להמליץ על מיכל ריטר כמורה לפלדנקרייז, וכמי שראויה ,על פי עניות דעתי ,להמשיך דרכה לדרגת טריינר. אני מורה ואסיסטנטית מוסמכת בשיטת פלדנקרייז, בוגרת הקורס "תל אביב 4 " בהנהלת חוה שלהב (1998) כמו כן שימשתי כקו - אסיסטנט בקורסים שונים של חווה ושל רותי בר בתל אביב. בשנה האחרונה הוזמנתי על ידי מיכל להכיר, להשתתף, ולהיות נוכחת בקורס המורים שלה. מטרת ההזמנה היתה לחפש דרך להפריה הדדית. מיכל ביקשה לשמוע את חוות דעתי בכל הנוגע לאופן בו היא מנהלת את הקורס, וזאת מתוך עמדה סקרנית ופתוחה, המבקשת להשביח את עשייתה. כמו כן ביקשה שאתן שיעורי FI לתלמידיה. השתתפתי בשיעורי ה ATM כתלמידה, ואת שיעורי ה FI ליוויתי כאסיסטנטית. בסוף היום נפגשנו לשיחה והחלפת דעות. הדבר שבלט בשיחות אלה הוא רצונה של מיכל לשמוע, ללמוד ולהתפתח . בשנה זו התוודעתי למעלותיה הרבות של מיכל, והירגשתי נתרמת רבות מהמפגש איתה. מיכל יצרה סביבת למידה מצמיחה,פתוחה ומושכת, בה התלמידים מרגישים נוח לשאול, לחלוק(לבקר) ולשתף. היא בנתה תכנית הוראה סדורה, מעניינת ובהירה, נשענת היטב על חמרי המקור, מעבירה את העיקר, אך לא נטולת חותמת אישית ומעוף. מצאתי עיניין רב באופן בו היא מלמדת. השיעורים בנויים בפשטות, ומשקפים את הרעיון בבהירות הן ב FI והן ב ATM , כך שנוצרת אפשרות להשתמש בחמרים שנילמדו בשיעור כבסיס לאיפרוביזציה, ולביטוי אישי. השהייה במחיצתה של מיכל והחשיפה לאופן בו היא מלמדת ומתנהלת הוו מקור השראה עבורי ועזרו לי להניע תהליכים אישיים. כמו כן נהנתי מנדיבותה לשתף ולייעץ לי באופן אישי ככל שיכלה. אין לי ספק ביכולותיה של מיכל לשמש כטריינרית ראויה בשיטת פלדנקרייז
מורה לפלדנקרייז ממליצה
חיה גיבורי
מורה לפלדנקרייז - הוד השרון