שיטת תנועה אורגנית

מיכל ריטר, פתחה את שיטת תנועה אורגנית בעקבות כמה עשרות שנים של חקר הגוף התנועה והמוח.

שיטתו ודרך הוראתו של ד"ר משה פלדנקרייז הוותה בסיס משמעותי לפיתוח שיטת תנועה אורגנית.

במהלך שנות עבודתה של מיכל כמורה לפלדנקרייז, ומרצה לאנטומיה יישומית, היא נוכחה לדעת שגוף האדם משוכלל מאוד ומוח האדם גמיש ויכול להשתנות, כך שהבינה שכל אחד יכול ללמוד להשתמש בגוף שלו בצורה אורגנית ולשכלל את יכולתו.

תנועה אורגנית היא תנועה ראשונית, נקיה מהפרעות, היא זורמת, אסתטית ונוחה. כל אחד יכול ללמוד למצוא את התנועה האורגנית שלו: תנועה פשוטה, טבעית, החופשית ממגבלות ומעצורים.

בשיעורי תנועה אורגנית התלמידים לומדים להכיר ולהרגיש כל אזור בגופם, בתנוחות שונות ובתנועה משתנה ומאתגרת. תוך מודעות לאיכות התנועה התלמידים מחפשים דרך לבצעה בצורה הרמונית ללא הפרעות – בצורה אורגנית.

כך נוצר דיאלוג בין הגוף, התנועה והמוח לשיפור ושיכלול היכולת.

כל שיעור שונה מקודמו וזאת כדי לאפשר לכל אחת ואחד לחוות וריאציות תנועה שונות, (לפעמים אף קשות ולא פשוטות), הגורמות לחיפוש דרך להפעלת אזורים שונים בגוף שהתלמידים לא היו מודעים להם ויתכן שאף לא ידעו כיצד להפעילם.

התלמידים לומדים שאין להיבהל ולהיות מתוסכלים מקושי אלא תמיד קיימת הדרך לבצע את התנועה המאתגרת, יש צורך להתרכז ולאתגר את המוח ולחפש אפשרויות שבעצם טמונות בגוף של כל אחת ואחד מאיתנו.

בשיעורים הקבוצתיים – ללא הבדל בין מין, גיל ורמה, הגוף, התנועה והחלל מהווים מעבדת חקירה. במעבדה זו התלמידים חוקרים ומנסים אפשרויות שונות לפתרון החידה התנועתית המאתגרת הניתנת על ידי המורה. החיפוש והחקירה נעשים תוך כדי ניסוי וטעייה. כל אחת ואחד עשויים לגלות  דבר חדש על עצמם שיתכן שלא הכירו קודם לכן.

בשיעורים אישיים – התלמידים מגיעים עם בקשה או בעיה הקשורה בתנועת גופם והמורה מניע את התלמידה או התלמיד בידיו בעדינות המאפשרת לה/ו להכיר את הפוטנציאל הטמון בגופה/ו. מערכת העצבים מקבלת מסר של הרמוניה בין חלקי הגוף השונים, ללא מגבלות, תוך תנועה זורמת ללא התנגדות. התלמידים חווים את התנועה האורגנית של כל אחת ואחד, כךהם עשויים לסיים את השיעור במצב השואף לניוטרל, וממצב זה כולם  יכולים בקלות יותר לענות על מבוקשם.

מיכל וצוות ההוראה מזמינים אתכם ליהנות מניסיונם ומההבנות שלהם ביכולות הטמונות בגוף ובמוח האנושי.

בשיעורי תנועה אורגנית תוכלו "להפוך את הבלתי אפשרי - לאפשרי, את הקשה - לנוח והנוח – לנעים!" (ד"ר משה פלדנקרייז). 

שיעורים, קורסים וסדנאות

תלמידים ממליצים

שיעורי תנועה אורגנית אצל מיכל הם עבורי מדיטציה לגוף ובאמצעות הגוף. במדיטציה לגוף הכוונה היא שהשיעורים מהווים הזדמנות לתת תשומת לב לגוף, לתחושות שלו ולפוטנציאל שלו מבחינת אפשרויות התנועה הגלומות בו. במדיטציה באמצעות הגוף, ההתמקדות בגוף והריכוז במהלך השיעור מהווים סוג של חוויה מדיטטיבית. השיעורים אינם סוג של התעמלות, אלא סדרה מדוקדקת של תנועות עדינות שהולכות ונבנות בהכוונה של מיכל עד להגעה ליעד של השיעור, שהוא שונה כל פעם מבחינת התנועה הספציפית והמיקום שלה בגוף, אבל זהה מבחינת המטרה: ללמוד כיצד ניתן להגדיל את אפשרויות וטווח התנועה של הגוף, לא על ידי התעמלות, חיזוק או חיטוב, ולא על ידי מניפולציה, אלא על ידי הכרה ולימוד מחדש של היכולת הטבועה בגוף מלידה ושנשכחה עם השנים.
המלצת תלמידים
נעם פסן - רואה חשבון
חיפה
הגעתי לשיעורים של מיכל בגלל שהיו לי כאבי גב, אני לומדת כבר שנה אצל מיכל ודי מהר אחרי שהתחלתי, הכאבים שליוו אותי כמעט כל הזמן, פחתו משמעותית. בשיעורים של מיכל לומדים לשים לב לגוף, להקשיב לו. לא לעשות שום פעולה אם מרגישים כאב או אם קשה. ודווקא זה היה לי מאד קשה בהתחלה... כמו כן אני מרגישה שהשיעורים הם גם הגמשה של המוח, כי לפעמים יש הנחיות שכאילו מנוגדות למה שאוטומטית בא לעשות ואני צריכה לחשוב על איך לעשות את הפעולה. השיעורים הם מקום שאפשר לנשום בו ולהתנסות בו בלי לחץ של להספיק, יש זמן.... מיכל מעבירה את השיעורים עם המון המון סבלנות, היא נותנת לנו להתנסות ולהגיע ליישום של ההנחייה בדרך שלנו.
avatar-3
רותי יונה
שמי גרי סינוף ואני רופא. כאיש מדע המתעסק בתהליכים של חולי אצל מטופלים, יכולתי תמיד להסביר את הסיבה לבעיה של המטופל ברמה אנטומית, פיזיולוגית, ואפילו נפשית. בידיים שלי היו כלים רבים לטיפול – תרופות ומכשירים. אם הזמן הבנתי שרפואה לא מרפאה אלה בסך הכול מעקבת או מטפלת בסימפטומים בלבד. כשמדובר על כאב, שהוא הסימן מהגוף שהוא לא מתפקד היטב, הבנתי שהטיפול חייב להיות גם לא-תרופתי עם שינוי הרגלי חיים. סבלתי וסובל מכאבי גב, ומתברר מפריצת דיסקים בחוליות מותניות. אני תמיד התעסקתי בספורט להנאה שלי ולשמור על בריאותי, אבל הפעילות לא הקלה על הסבל שלי. כשהגעתי לשעורי תנועה אורגנית אצל מיכל ריטר התחלתי להבין את המשמעות של מה זה אומר לטפל בעצמי בטיפול לא-תרופתי ושינוי הרגלי חיים. שנים אני מגיע לסטודיו של מיכל פעם בשבוע לשעה של שיעור מיוחד אצלה. השכיבה על מזרון, על הרצפה או ישיבה בכיסא, או הליכה.. כל זה הביא אותי להבנה שאפשר לבצע תנועה בזרוע בעזרת תנועת האגן, או הרגליים יכולות לנוע בעזרת תנועת עמוד השדרה וכל זה יכול להביא להקלה בכאב . אני למדתי כיצד להסתובב ללא מאמץ במפרקי הצוואר, ללא תחושת מאמץ שרירי מיותר. למדתי שאפשר להשתמש בשרירים ובמפרקים בזמן רכיבה באופנים בצורה שתאפשר לי לרכב בקלות ובהנאה. דברים אלו אינם מובנים מאליהם. אנחנו צריכים ללמוד להכניס זאת למודעות שלנו. אני יכול רק להמליץ לאנשים לבוא, לנסות ולחשוב על התועלת של טיפול לא-תרופתי עם שינוי הרגלי חיים בתנועה אורגנית אצל מיכל.
גרי סינוף חיפה
ד"ר גרי סינוף - רופא
חיפה